Wojna Światów

by Michał Turowski

/
 • Streaming + Download

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.

    9 PLN  or more

   

 • Compact Disc (CD) + Digital Album

  Self-Released CDr in jewel case with pro printed artwork. Edition of 99.

  Includes unlimited streaming of Wojna Światów via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ships out within 3 days

    20 PLN

   

 • Cassette + Digital Album

  Recyklingowana kaseta z etykietą dymo oraz okładką drukowaną na papierze błyszczącym 170g. Download code dołączony do każdego egzemplarza.

  Home dubbed in real time lo-fi recycled tape with dymo labels and artwork pro-printed on 170g glossy paper. Download code included in every tape.

  Includes unlimited streaming of Wojna Światów via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ships out within 3 days
  4 remaining

    15 PLN or more 

   

 • Full Digital Discography

  Get all 14 positive regression releases available on Bandcamp and save 50%.

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality downloads of Brotherhood And Unity, Wormwood And Flame, Promień, Ghost Report, The Immortal Principle, Laboratorium, Kształt Jazzu Który Ma Dojść, Aleppo, and 6 more. , and , .

    58.50 PLN or more (50% OFF)

   

1.
45:09
2.
18:20

about

FAKE NEWS – forma przekazywania informacji, która opiera się na celowej dezinformacji lub oszustwie, rozprzestrzeniana poprzez drukowane i nadawcze serwisy informacyjne, media elektroniczne czy serwisy społecznościowe. Informacje te są pisane i publikowane w celu wprowadzenia w błąd, albo w celu uzyskania finansowych lub politycznych korzyści. Często stosują chwytliwe nagłówki w celu zwrócenia możliwie dużej uwagi. (Wikipedia)

Fake newsem moglibyśmy nazwać słynną radiową adaptację "WOJNY ŚWIATÓW" H.G. Wellsa przygotowaną przez Orsona Wellesa w 1938 roku. W tamtych czasach używano sformułowania "FAKTOID", ale chodziło mniej więcej o ten sam efekt końcowy. Radiowy reportaż o inwazji Marsjan na ziemię wzbudził panikę wśród wielu mieszkańców New Jersey, którzy wybiegli na ulicę i masowo szukali schronienia. Przynajmniej tak wszyscy uważamy, ponieważ pod płaszczykiem znanego faktoidu znajduje się też faktoid trochę mniej znany - tak naprawdę żadnej paniki nigdy nie było, a programu Wellesa słuchało wówczas na żywo zaledwie 2% ankietowanych - w tym samym czasie, na innym kanale, leciał cieszący się znacznie większą popularnością program "The Chase and Sanborn Hour" prowadzony przez gwiazdę sztuki brzuchomówstwa. Jak twierdzą dzisiejsi badacze kultury - historia o panice została sztucznie nakręcona przez gazety, które ukazały się dzień po emisji słuchowiska. STACJE RADIOWE szturmem zdobywały bowiem popularność w amerykańskich domach, a media drukowane zeszły na dalszy plan, traciły reklamodawców i wpływy z ich reklam. W związku z czym GAZETY pisząc o panice chciały podobno zdyskredytować stacje radiowe. I chociaż od tych wydarzeń mija właśnie 80 LAT - ta narracja jest nam chyba całkiem znajoma, chociaż zamiast radia i gazet mamy po prostu INTERNET.

Chociaż na kanwie słuchowiska Wellesa powstało w Polsce już kilka luźnych adaptacji przenoszących akcję wydarzeń na nasze krajowe poletko, my postanowiliśmy skupić się na oryginalnym tekście i kosmici ponownie zaatakują STANY ZJEDNOCZONE. A o wszystkim dowiemy się tak, jak dowiadujemy się o znacznie większej ilości rzeczy niż nam się wydaje - z doniesień tłumaczonych na szybko, na gorąco, często bezrefleksyjnie i często przez osoby które nie są profesjonalnymi tłumaczami. Mając świadomość jak często wyglądają źródła z których muszą korzystać osoby nie znające języka angielskiego - opieramy nasze słuchowisko na tym samym sposobie działania. Cały tekst został bowiem automatycznie przetłumaczony przez serwis Google Translate, przez komputerowy algorytm, który chociaż całkiem niezły - bardzo mocno odbiega od ideału.

Czy w 2018 roku ktokolwiek z nas uwierzyłby w radiowe doniesienia, o ataku marsjan na USA? Trudno powiedzieć. Bo czy ktokolwiek z nas spodziewałby się, że w tym samym roku w którym prywatnemu przedsiębiorcy udało się za własne pieniądze wysłać ładunek w postaci samochodu osobowego w przestrzeń kosmiczną, część ludzi wciąż będzie wierzyła i forsowała teorię, że ziemia jest płaska? Musi być płaska, przecież przeczytali o tym w internecie.

credits

released June 25, 2018

Realizacja, muzyka, reżyseria - Michał Turowski
Wystąpili - Katarzyna Borek, Natalia Sacharczuk, Piotr Bublewicz, Oskar Rybaczek, Maciej Pałka

Materiał zaprezentowano na żywo na podwórku Domu Słów 26/05/2018, z wizualizacjami przygotowanymi przez Karolinę Głusiec.

Słuchowisko zostało przygotowane we współpracy z festiwalem Miasto Poezji.

Nagrania lektorskie zrealizowane w Domu Słów w maju 2018.
Mix i master - Warszawa, czerwiec 2018.

W nagraniu użyto sampli z oryginalnej transmisji radiowej oraz dźwięków udostępnionych w bazie freesound.org na licencji CC0.

Oprawa graficzna / kolaże - Pentax Dreams

license

all rights reserved

tags

about

positive regression Warsaw, Poland

contact / help

Contact positive regression

Streaming and
Download help

Redeem code

If you like Wojna Światów, you may also like: